Antygona streszczenie e

Pobierz

Treść.. Po tragicznej śmierci braci, Eteoklesa i Polinejkesa, postanowiła wbrew zakazowi króla pochować zwłoki Polinejkesa, który uważany za zdrajcę ojczyzny na mocy królewskiego rozporządzenia miał zostać wyrzucony na pożarcie sępom i psom.Ania opisuje wydarzenia, które popchnęły Antygonę do złamania prawa i konsekwencje, jakie musieli ponieść bohaterowie tragedii w związku z czynem bohaterki.. Wypróbuj aplikację sameQuizy.Antygona - tragedia Sofoklesa z roku 442 p.n.e.. W bitwie o władzę polegli Eteokles i Polinejkes .Antygona - jest córką Edypa i Jokasty.. Antygona to tytułowa bohaterka dramatu Sofoklesa.. Zapisuj ulubione.. Sofokles to obok Ajschylosa i Eurypidesa największy tragik starożytnej Grecji.Tytuł: Antygona - powstanie w 442 p.n.e.; wystawiana między 442 a 440 p.n.e., gdy Sofokles miał już ponad 50 lat.Antygona, osoba mądra i inteligentna, uważała, że prawo boskie stoi ponad prawem ziemskim, że było ono pierwsze i stworzone zostało w oparciu o miłość do bliźniego.Antygona została napisana przez Sofoklesa w 442 r. p.n.e. To idealny przykład starożytnej tragedii, której wątkiem głównym jest walka o władzę pomiędzy dwoma braćmi.. Antygona skarży się swojej siostrze Ismenie na los ich rodu, na którym ciąży od kilku pokoleń fatum.Streszczenie Antygony - dramatu antycznego Sofoklesa.. Z miłości do brata chce go pogrzebać mimo zakazu Kreona.Antygona - streszczenie Z prologu czytelnik dowiaduje się, że w Tebach , gdzie rozgrywają się opisane w dramacie wydarzenia, doszło do bratobójczego pojedynku ..

''Antygona'': streszczenie szczegółowe utworu.

Należeli do niej Jokasta - żona, córki Antygona i Ismena, a także bracia Eteokles i Polinejkes.. Wypracowania (747) Anonim Lektury (Język polski) Antygona.. Spowodowało to ciąg tragicznych wydarzeń: Antygona zostaje skazana na śmierć przez apodyktycznego władcę Teb.. Antygona mimo zakazu króla - Kreona grzebie brata, który zginął w bratobójczej walce o Teby.. Czytaj .. Chcąc uciec przeznaczeniu, opuszcza Korynt na zawsze.Antygona rozpaczliwie żegna się ze światem.. Prolog; Antygona zwierza się Ismenie z zamiaru pochowania zwłok ich brata, Polinika.Lecz pierzchł, nim w mo e krwi strugach się zbroczył, Zanim Hefa stos⁷ ognisty w popiele ⁵Wersy - : liczba wierszy w ten sposób podana odnosi się do wierszy tekstu oryginalnego.. Nie znając swej przeszłości sądził, że władcy Koryntu są jego prawdziwymi rodzicami.. Chór na pocieszenie mówi jej, że nie ginie z własnej winy, ale z powodu ciążącego na jej rodzie przekleństwa.. Pojawia się Kreon i każe niezwłocznie prowadzić Antygonę na pustkowie, do przygotowanego dla niej grobu, jednak słucha przez jakiś czas lamentów Antygony,Test z lektur "Król Edyp" i "Antygona"!.

Jego żoną była Jokasta, która jak się okazało była również jego matką.Antygona - streszczenie.

Streszczenie szczegółowe ''Antygony'' pozwoli na dokładne odtworzenie przebiegu fabuły tragedii, wraz ze wszystkimi jej najistotniejszymi detalami tak, by niczego nie zapomnieć.. Streszczenie szczegółowe Prologos.. Ma siostrę Ismenę, a także braci: Eteoklesa i Polinejkesa.. By temu zapobiec, planuje wraz z siostrą pogrzebać ciało.. Antygona wyznaje swej siostrze, Ismenie, zamiar pogrzebania zwłok brata Polinika.. Nie kryje żalu i bólu.. W przebiegu utworu.Streszczenie.. Autorem tragedii jest Sofokles.. Dodawaj wpisy.. Edyp, przybrany syn króla i królowej Koryntu, odwiedzając wyrocznię delficką usłyszał, że zabije ojca i ożeni się z własną matką.. Antygona (siostra Eteoklesa i Polinejkesa) żali się swojej młodszej siostrze Ismenie z powodu nieszczęść, jakie spadają na ich ród.. Zdobywaj obserwujących.. Filmy.. Kreon zakazał grzebania zwłok Polinejkesa - brata Antygony i Ismeny.. Antygona namawia siostrę, aby wraz z nią spełniła święty obowiązek.Inspiracją do napisania Antygony jest mit tebański, opisujący nieszczęśliwe dzieje rodu Labdakidów.. Powstała prawdopodobnie ok 442 r. p. n. e.. Sprawdź, jak dobrze znasz dramaty Sofoklesa!. Rozpocznij quiz .. Otrzymuj osiągnięcia..

Jesteś w: Antygona Antygona - streszczenie Autor: Karolina Marlęga Serwis chroniony prawem autorskim.

Obserwuj autorów.. Należy do rodu Labdakidów, jest siostrzenicą Kreona, a także narzeczoną Hajmona.. Zanim przejdziemy do streszczenia kilka słów o co chodzi.. [przypis redakcy ny] ⁶Dirke — źródło na północny zachód od Teb.. .Antygona chce sprzeciwić się rozkazowi Kreona o zakazie grzebania zwłok jej brata, Polinejkesa, uznanego za zdrajcę kraju.. Był sobie Edyp, król Teb.. Twierdzi, że według prawa bogów dusza niepogrzebanego zmarłego nigdy nie zazna spokoju, a zwłoki na pewno zostaną zhańbione.Pobierz darmową ściągę - wszystkich streszczeń - - w Nowym Jorku - Janusz Głowacki: streszczenie Akt I Znajdujemy się w nowojorskim parku.. Zaliczana jest do cyklu trzech tragedii tebańskich opartych na mitach o tebańskim rodzie Labdakidów, które zachowały się do naszych czasów w całości.. Pisarz zaprezentował ją jako postać tragiczną, która podjąć musi bardzo istotną decyzję swojego życia.. Twórz quizy.. Twierdzi, że według prawa bogów dusza niepogrzebanego zmarłego nigdy nie zazna spokoju, a zwłoki na pewno zostaną zhańbione.. To historia buntu przeciw niesprawiedliwości, wierności własnym zasadom i o tym, że władza nie zawsze daje szczęście.Antygona dowiaduje się o rozkazie wydanym przez Kreona wcześniej niż jej siostra Ismena, dlatego spotyka się z nią na osobności, aby wyjawić jej swój plan pogrzebania brata nawet wbrew woli władcy..

(2/3) Antygona - streszczenie, Sofokles - Antygona - streszczenie, opracowanieOpracowanie Epeisodiony 1-2Epeisodiony 3-5Int./Char.

Na wieść o tym jego syn Hajmon, który jest narzeczonym Antygony, jak i żona Kreona, Eurydyka popełniają samobójstwo.Antygona to wydana w 442 p.n.e. jedna ze 123 tragedii Sofoklesa.. Eteokles i Polinejkes polegli w bratobójczej walce o władzę, przy czym tego drugiego uznano za zdrajcę, bo z obcym wojskiem ośmielił się najechać na Teby.Siostra Eteoklesa i Polinika, Antygona, przeciwstawiła się rozkazowi Kreona i pochowała zwłoki Polinika.. To jeden z tych zamieszkałych przez bezdomnych, którym nie powiodło się w życiu.Antygona, przed świtem, spotyka się ze swoją młodszą siostrą Ismeną i informuje ją o rozkazie, który wydał władca.. Akcja dzieje się w Tebach, którymi włada Kreon.. Adam Mickiewicz.. Sprawdź swoją wiedzę ze znajomości lektury.Streszczenia lektur (4) Antygona.. Zarejestruj się!. Po zwycięskiej bitwie wydał on zakaz grzebania ciał wodzów wrogiej armii.Ma ona miejsce w Tebach, gdzie panuje Kreon.. Antygona chce sprzeciwić się rozkazowi Kreona o zakazie grzebania zwłok jej brata, Polinejkesa, uznanego za zdrajcę kraju.. Dowiadujemy się z Prologu o rządach Kreona w Tebach i rodzinie Edypa..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt